sil
10 آذر 1401 - 14:34

۹۰ نفر از دستگیرشدگان اغتشاشات اخیر از زندان آزاد شدند

ارومیه - رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی گفت: در ۴۸ ساعت گذشته ۹۰ نفر از افرادی که در این اغتشاشات حضور داشتند با دستور رئیس قوه قضائیه شامل رافت اسلامی شده و آزاد شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر عتباتی ظهر پنجشنبه در جلسه شورای حفظ حقوق شهروندی با اشاره به شمول رأفت اسلامی نسبت به تعدادی از شرکت کنندگان در اغتشاشات اخیر اظهار کرد: در ۴۸ ساعت گذشته ۹۰ نفر از افرادی که در این اغتشاشات حضور داشتند با دستور رئیس قوه قضائیه شامل رأفت اسلامی شده و آزاد شدند و این مصداق بارز حفظ حقوق شهروندی است.

وی ادامه داد: میزان شکایات در خصوص نقض حقوق شهروندی در استان آذربایجان غربی نسبت به سایر استان‌های کشور در کمترین میزان خود قرار دارد و این نشان از این است که مجموعه‌های حفظ حقوق شهروندی و نظارتی در این استان به خوبی عمل می‌کنند.

عتباتی با بیان اینکه شورای حفظ حقوق شهروندی با توجه به مبانی قانونی و شرعی، از مراجع تضمین کننده اجرای قانون حفظ حقوق شهروندی است، گفت: یکی از سیاست‌هایی که قوه قضائیه و به تبع آن دستگاه قضائی استان به جد پیگیر آن است حفظ حقوق شهروندی می‌باشد.

وی ادامه داد: شورای حفظ حقوق شهروندی با توجه به مبانی قانونی و شرعی، از مراجع تضمین کننده اجرای قانون حفظ حقوق شهروندی می‌باشد که پیگیر اجرای آن است و اجازه نمی‌دهد که بی قانونی در این زمینه رخ دهد.

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در ادامه گفت: نهادهای به اصطلاح حافظ آزادی و کرامت انسانی و حقوق بشری که خود مصداق بارز زیر پا قرار دادن حقوق انسانی و بشری هستند، ایران اسلامی را در بحث حقوق شهروندی با اتهامات بی اساس هدف قرار داده اند، این در حالی است که اساس جمهوری اسلامی بر پایه دین مترقی اسلام همواره حافظ کرامت و ارزشهای انسانی بوده و است و این مهم از اصول آن می‌باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدپور معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری استان نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از اقدامات هیأت‌های بازرسان حقوق شهروندی استان بیان داشت که این هیأت‌ها در سه گروه ساماندهی شده اند که به طور گردشی شمال، جنوب و مرکز استان را از لحاظ رعایت حقوق شهروندی در دوره‌های سه ماهه مورد بازرسی قرار می‌دهند.

در ادامه جلسه سایر اعضا نیز به بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود درخصوص دستورات جلسه پرداختند و جلسه با تصویب مصوباتی به کار خود خاتمه داد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 891691