sil
10 آذر 1401 - 09:30

رکوردزنی جدید قیمت سکه/ تجارت ترجیحی با پاکستان فعال شد

رکوردزنی جدید قیمت سکه، بخشنامه مالیاتی جدید برای لوکس سواران، فعالسازی تجارت ترجیحی با پاکستان و اعلام فهرست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صمت بود.

به گزارش خبرنگار مهر، رکوردزنی جدید قیمت سکه، بخشنامه مالیاتی جدید برای لوکس سواران، زیان ۵.۵ هزار میلیارد تومانی خودروسازان از قیمت‌گذاری دستوری، ورود سازمان حمایت به ماجرای نوکیای ایرانی، رشد ۳۰ درصدی صادرات به قطر در مهرماه، متغیر بودن سود بازرگانی خودروهای وارداتی، ابلاغ کف عرضه محصولات فولادی در بورس، فعالسازی تجارت ترجیحی با پاکستان، رشد توید خودرو در آبان ماه و اعلام فهرست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صنعت، معدن و تجارت بود.

رکوردزنی جدید قیمت سکه

طی هفته جاری قیمت سکه رکوردهای جدیدی در اقتصاد ایران ثبت کرد؛ قیمت این کالا در اواسط این هفته مرزهای ۱۷ میلیون تومان را رد کرد و در بازه ای حتی به ۱۷ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان هم رسید.

در این رابطه نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلای تهران به مهر گفت: نوسانات بازار ارز در داخل و انتشار اخبار سیاسی و اقتصادی از جمله اصلی‌ترین عوامل بالا رفتن قیمت سکه و طلا هستند.

به گفته وی، در حال حاضر در بازار هیجان و التهاب خاصی نیست و هیچ گونه تقاضای کاذب یا مازادی را مشاهده نمی‌کنیم و روال به صورت عادی در جریان است.

تجارت ترجیحی با پاکستان فعال شد

پیرو اجرای تبصره ۲ بند ۳ مصوبه هفتادمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و ابلاغیه دفتر مقررات صادرات و واردات، امکان ثبت‌سفارش برخی کالاهای دارای ممنوعیت واردات بر اساس موافقتنامه تجاری دولت‌های ایران و پاکستان، در سامانه تجارت فعال شد. (جزئیات بیشتر)

بخشنامه مالیاتی جدید برای لوکس سواران

رئیس سازمان امور مالیاتی یکم آذر ماه در بخشنامه‌ای به ادارات کل امور مالیاتی نحوه رسیدگی به اعتراضات دارندگان خودروهای گران قیمت را ابلاغ کرد. (جزئیات بخشنامه)

زیان ۵.۵ هزار میلیارد تومانی خودروسازان از قیمت‌گذاری دستوری

بررسی آخرین وضعیت صورت‌های مالی خودروسازان در نیمه نخست سال جاری نشان می‌دهد که در این بازه زمانی، بهای تولید خودرو در سه خودروساز بزرگ کشور (ایران خودرو، سایپا، پارس خودرو) بالغ بر ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بوده در حالی که بهای فروش ۱۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

در واقع خودروسازان صرفاً از ناحیه قیمت گذاری دستوری در ۶ ماه اول امسال بالغ بر ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان زیان دیده اند. (جزئیات بیشتر)

ورود سازمان حمایت به ماجرای نوکیای ایرانی

حسین فرهیدزاده رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در گفت‌وگو با مهر، ضمن تأیید فروش کالاهای ایرانی با لوگوی شرکت‌های خارجی گفت: این اقدام خلاف رویه‌های قانونی است و بررسی‌های سازمان حمایت حکایت از تخلف چند شرکت در این زمینه دارد.

وی تاکید کرد: با وجود اینکه برخی از موضوعات شکایت‌محور بوده، تا به امروز شکایتی از سوی مصرف‌کنندگان برای سازمان حمایت ارسال نشده، اما این سازمان در راستای اجرای وظایف قانونی خود به این موضوع ورود کرده است. (جزئیات بیشتر)

رشد ۳۰ درصدی صادرات به قطر در مهرماه

امید قالیباف سخنگوی صمت با بیان اینکه صادرات به قطر در مهر امسال ۳۰ درصد نسبت به مهر سال قبل رشد داشت، از معافیت ۷۰ درصدی کالاهای صادراتی به قطر از تعهد ارزی به عنوان مشوق صادرکنندگان خبر داد.

سود بازرگانی خودروهای وارداتی متغیر است

سید رضا فاطمی امین وزیر صمت گفت: وزارت صمت برای از بین رفتن رانت احتمالی واردات خودرو، دو تدبیر اندیشیده است؛ نخست آنکه خودروهای وارداتی در بورس کالا که قیمت‌ها به صورت شفاف کشف شده و قابل رصد است، عرضه شوند و دوم اینکه سود بازرگانی حالت متغیر داشته باشد و به خزانه دولت بازگردد؛ با این دو تدبیر، رانتی که ممکن بود برای واردکنندگان ایجاد شود و به تقاضای کاذب دامن بزند کاملاً از بین خواهد رفت.

کاهش حقوق گمرکی مواد اولیه، واسطه‌ای و ماشین آلات به یک درصد

وزارت صمت در نامه‌ای به گمرک، فهرست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی از چهار درصد به یک درصد را اعلام کرد. (جزئیات بیشتر)

۳ ابلاغیه وزارت صمت

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به دستگاه‌ها و اتاق‌های مربوط به بخش خصوصی مصوبات جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را در چهار بند ابلاغ کرد. (جزئیات بیشتر ابلاغیه)

وزارت صنعت معدن و تجارت همچنین در نامه‌ای به شرکت بورس کالای ایران، کف عرضه جدید «کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و کلیه محصولات فولادی» را ابلاغ کرد. (جزئیات بیشتر ابلاغیه)

همچنین وزیر صمت برنامه خدمات پس از فروش کالاهای سرمایه‌ای و بادوام را ابلاغ کرد. (جزئیات بیشتر ابلاغیه)

رشد تولید خودرو در آبان ماه ۱۴۰۱

امید قالیباف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، رکورد پنج ساله تولید ماهانه خودرو در آبان امسال شکسته شد. خودروسازان در این ماه ۱۲۲ هزار دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که بالاترین میزان تولید ماهانه آن‌ها در پنج سال گذشته است. با ادامه این روند و برطرف کردن نیاز واقعی بازار تا پایان سال جاری، از سال آینده طرح‌های ارتقا کیفی خودرو آغاز می‌شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 891274