sil
10 آذر 1401 - 22:36

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: یارانه دولت برای تأمین نهاده‌های دامی کفایت نمی‌کند/ امهال وام‌های کشاورزی سال 96 تا 1400

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از حذف ارز ترحیجی مقرر شد دولت با یارانه‌ای که به دامداران می‌پردازد بخشی از هزینه نهاده تأمین شود، اما کفایت نکرده و دامداران و عشایر مجبور به فروش دام مولد شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رفسنجان، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی روز پنج شنبه در حاشیه سفر اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس به رفسنجان اظهار کرد: سرمازدگی محصول دو سال این منطقه را از بین برده و سیل تابستان هم به بخشی از باغات پسته رفسنجان خسارت وارد کرده است که کشاورزان نیازمند توجه هستند. 

ذبیح‌الله اعظمی در خصوص امهال وام‌های کشاورزی توضیح داد: در بودجه سنواتی مجلس مصوب کردیم از سال 1396 تا 1400 وام‌ها امهال می‌شود اما در مورد وام‌هایی که سررسید آن سال 1401 است هنوز دولت بودجه‌ای قرار نداده اما کمیسیون با جدیت در حال پیگیری از طریق دولت و بانک کشاورزی است. 

وی با اشاره به پیگیری مسائل زیست‌محیطی توسط کمیسیون کشاورزی مجلس، به درخواست دامدارا در مورد وضعیت تأمین نهاده‌های دامی پرداخت و گفت: بعد از حذف ارز ترحیجی مقرر شد دولت با یارانه‌ای که به دامداران می‌پردازد بخشی از هزینه نهاده تأمین شود، اما کفایت نکرده و دامداران و عشایر مجبور به فروش دام مولد شدند که این موضوع را درکمیسیون مطرح و دنبال کردیم که بتوانیم در این خصوص قدمی برای دامدار برداریم.

اعظمی خاطرنشان کرد: همچنین درخواست کردیم دولت مشوق‌هایی برای کشاورزان خوش‌حساب که تسهیلات خود را به موقع پرداخت کردند، در نظر بگیرد. 

وی در پایان تصریح کرد: نمایندگان رفسنجان و انار، زرند و کوهبنان و کرمان و راور پیگیر موضوع سرمازدگی و خشکسالی هستند و کشاورزان نگران نباشند. 

پایان پیام/80016/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 892281